Yağmurdan daha güzelsiniz

YAZAN: Duygu Kaptıkaçtı, Görsel Sanatlar Öğretmeni

Hayal Gücü Merkezi’yle tanışmadan önce Kamil ve Luna’yla tanıştım ben. Bu hikayenin ve yine çocuklarla yaşayacağımız şahane hikayelerin baş kahramanlarıyla. Onlarla ilk önce Soluk Mavi Gezegenden bir süreliğine uzaklaşıp hayaller kurduk, merak ettiğimiz her şeyi onlardan dinledik. Sonraki durağımız ise bize eşsiz deneyimler yaşatacak olan Hayal Gücü Merkezi oldu. Çocukların ve bizlerin, hayal etmenin, düşünmenin, merak etmenin, araştırmanın, öğrenmenin ve üretmenin gücüne inandığı yer…
Birlikte sorular sorduk, onlar sordu ben dinledim, ben sordum onlar dinledi. Kocaman ve daha da önemlisi rengarenk bir Soru Merak Kütüphanesi oluşturduk. Ardından tamamen öğrencilerimin kendi ürettiği fikirlerden oluşan, yaratıcı çözümler, ürünler, resimler, hikayelerle dolu keyifli ve öğretici atölyeler kurduk.
Onların şahane yaratıcı diyaloglarına şahit oldum. Bunun dışında Hayal Gücü Merkezi’ndeki eğitmen arkadaşlarımla birlikte İzmir Maker Fuarı, Aziz Nesin Eğitim Kampı ve bunun gibi birçok eğitici çalışmalar içinde harika deneyimler kazandım.

Ben Hayal Gücü Merkezi’nde çocukların ruhlarında; bir sanatçıdaki özgünlüğü, bilim insanındaki sonsuz merakı her deneyimimde daha çok şaşırarak ve hayranlıkla gördüm.

Hepsinin birer çiçek olduğunu söylediğimde hayatımın en güzel notunu aldım bir gün bir tanesinden; “Öğretmenim siz bir çiçeği direkt büyütürsünüz, siz bir yağmurdan daha güzelsiniz” yazmış bana. Tüm yorgunluğumu o anda alan bu cümleyi kuran 5.sınıf öğrencisi bir çocuk.
Çocuklarla birlikte bu serüvenin bir parçası olduğum sürece, hiç yorulmayacağımdan eminim artık…