Evren nasıl yaratıldı ve 12 Olimposlu nasıl başa geçti !

YAZAN: Hermes Arda

Herkese merhabalar ben Arda Karabuğa nam-ı değer HERMES. Beni anlatan bi instagram postu var ama kısaca lise 2. sınıf öğrencisiyim ve mitolojiyle ilgileniyorum. Daha çok yunan mitolojisi üstüne çalışıyorum ama onun yanına İskandinav, Türk, Sümer ve Japon mitolojilerini de okuyorum.

Bugün size Yunan Mitolojisinde ki Evrenin Yaratılışını ve 12 Olimposlunun nasıl başa geçtiğini anlatacağım. Klasik her yaratılış Mitin de olduğu gibi Evrende en başta hiçbir şey olmadığına inanılırdı. Sadece Kaos vardı ve bu Kaos’dan toprak ana yani Gaia çıktı. Gaia’nın iki oğlu oldu: Uranüs ve Pontus. Pontus denizler ve Uranüs de gökyüzünün hakimiydi. Pontus Mitlerde pek bahsedilmez. Gaia anne ile çocuğu olan Uranüs’ün 12 çocuğu oluyor ve bunlara da Titanlar deniyor. Uranüs kralken Gaia onu tahttan indirmek istiyor ve çocuklarından yardım istiyor. Tabii hepsi reddediyor hem babalarına saygı duydukları hem de ondan korktukları için. Ama Kronos “Ben sizin gibi korkak değilim.” diyerek babasının orağıyla onu öldürüyor. Uranüsün damlayan kanından aşk tanrıçası Afrodit doğuyor.

Başa Kronos geçince zamanın titanı oluyor ve kardeşiyle evleniyor. Evet, kardeşiyle Mitlerde bu tarz evlilikler çok bulunuyor. Kronosa bir gün bir kehanet duyuyor. Bu kehanete göre onun çocuklarından biri onun babasını indirdiği gibi onu da tahttan indircekmiş. Buna en başta inanmasa da için de bir kurt oluşan Kranos doğan her çocuğunu yiyor. Titan da olsa Rehea buna dayanamayıp son çocuğu Zeus yerine ona taş yediriyor. Nasıl bir mide varsa Kronos kanıp yiyor. Zeus zamanla büyüyor ve babasından intikam almak istiyor. Bunun için kuzeni akıl tanrıçası Metis’ in yanına gidiyor ve ona “Ben bu işi nasıl yaparım?” diye soruyor. Metis ona bir iksir veriyor ve “Bunu babana içir ve tüm kardeşlerini kussun” diyor o da iksiri alıp hizmetçi kılığında Kronos’un sarayına sızıyor ve nektarının içine bu iksiri koyup kardeşlerini kusturuyor.

Tüm kardeşleri babasının midesinde ölmeyip zamanla büyümüşlerdir. Zeus’un ikinci işi dedesi Uranüs’ün zamanında korkup hapsettiği Titanlardan önceki çocukları Kiklopları (tepe gözler) ve Yüz elli canavarları kurtarıyor. Zamanında Uranüs bunların gücünden korkup Tartarus’a yani cehenneme hapsetmişti. Zeus bu amcalarına onları kurtardıkları için Titanları yenecek kadar güçlü silahlar yapmalarını istiyor. Bunlar da Zeus’a göklerden gelen yıldırımları ve Poseidon’a denizleri ve depremleri kontrol etmeye yarayan 3 dişli yaba ve Hadesin her yere girmesini sağlayan görünmezlik miğferi (Bazı kaynaklara göre bunun iki dişli bi mızrak olduğu da söylenir.)

Bundan sonra Titanlar ve Olimposlular savaşı başlar. Olimposlular sadece 6 kişiydiler (Zeus, Poseidon, Hades, Hera, Demeter, Hestia) ama ezici bir üstünlükle yenip savaşa katılan Titanları Tartarus’a hapsettiler. Sonra da Dünyayı üçe böldüler. Zeus gökyüzündeki Olimpos’a yerleşti ve Tanrıların babası oldu Poseidona hırçın denizler düştü ve Hades ölüler ülkesinin kralı oldu. Olimposluların arasına katılanlar, çıkanlar oldu ama nedendir bilinmez hep 12 kişiydiler. Zaten bu yunanlılar 12’ ye biraz takık. Çoğu şeyde 12 kullanıyorlar. Bu mitoloji macerası da burada biter.

Bu arada bu karantina döneminde evde kalın ve çok güzel Mitoloji filmleri var öneririm.

Hermes Arda.