Çocukların dünyasına yolculuk

YAZAN: Burcu YILDIRIM, Okul Öncesi Öğretmeni

Çocuklar, merak etmek, hayal kurmak, keşfetmek, gelecek….

Emre: Burcu Hayal Gücü Merkezi Borusan Holding için Merak ve Keşif Kampı düzenliyoruz, katılmak ister misin?

Burcu: Tabiki katılırım. Ne yapacağız bu kampta?

Emre: Çocuklar ve Borusan bu kampta meraklarını keşfetmek için Hayal Gücü Merkezine yolculuğuna çıkacak.

Burcu: Harika! Peki, bunu nasıl sağlayacağız? Yanımda getirmemi istediğin bir şey var mı?

Emre: Çocukların hayal kurmasına izin vereceğiz, sorularını ve meraklarını öğrenmeye çalışacağız, yapabildiklerinden yola çıkarak Dünya ve Borusan için neler yapabileceklerini keşfetmelerine yardımcı olacağız. Sen de yanında hayallerini, meraklarını ve çocuk şansını getir yeter.

ÇOCUKLARDAN BORUSAN’A GELECEK MASALI

Gerçekten tam da böyle oldu. Misyonlarından biri çocukların kendilerini gerçekleştirmelerini sağlamak için öğrenme süreçlerini tasarlamak olan Hayal Gücü Merkezi eğitimcileri Emre, Uğur Ali ve Serkan ile birlikte Bursa Gemlik’e gittik. Burada geçen 4 gün boyunca bolca eğlence, oyun, kahkaha, hayal, soru, fikir, tasarım, üretim; az miktarda ben yapamam ki, sıkıldım, istemiyorum vardı. İlk günaydın çemberinde birçok çocuğun bu kamptan beklentisi eğlence yönündeydi. Kesinlikle kampta çok eğlendiler, biz dört eğitimci de onlar kadar eğlendik. Eğlenmenin yanında çocuklarla bu kampta hayal kurduk, tasarım ve üretim yaptık.

Yolculuğumuza, Hayal gücü Merkezi’nin Borusan Holding için yazdığı hikayenin ana karakterlerinden biri olan Asım Kocabıyık tarafından tesadüf eseri bulunduğunda başka bir yaşam formu olarak değerlendirilip çocuk robot haline getirildikten sonra bir gecede konuşmayı öğrenen Boro’nun Hikayesi’ni dinleyerek başladık. Daha sonra çocuklar gruplara ayrılarak tasarımcısı Kocabıyıklı Adam (Asım Kocabıyık) olan Boro’nun nereden geldiğini, hayallerinin ve amacının ne olduğunu, ne gibi özel güçlerinin olduğunu ve hikayenin geçtiği Borçelik Fabrikasının nasıl göründüğünü hayal etti. Hayallerini birbirileri ile paylaştıklarında ise ortaya inanılmaz özelliklere sahip bir robot çıktı. Çocuklardan gelen önerilerden birisi de Boro’nun cinsiyetsiz olması yönündeydi, sizce de bu harika değil mi?

Sıra bu robotun fiziksel görüşüne karar vermeye geldi. Çocuklarla Boro’nun görünüşünü gruplar halinde veya bireysel olarak tasarlama çalışmaları yaptık. Yapılan tasarımları sergiledik. Çocuklar kapalı oylama yöntemiyle Boro karakterini belirledi.

Soru : Merak Kütüphanesi uygulaması ile çocuklardan Borusan’ ın gelecekte yapabilecekleri ile ilgili merak ettiklerini ve sorularını aldık. Çocukların sorularından örnekler:

Borusan gelecekte Boro gibi robot üretebilecek mi?

Uzaya çıkan araçlarda Borusan’ın çelikleri kullanılacak mı?

Borusan Dünyadaki kötü olayları yavaşlatabilecek mi?

Borusan gelecekte güneş panelli araba yapacak mı?

Borusan gelecekte çocuk akademisini gerçekleştirebilecek mi?

Borusan gelecekte deniz kirlenmesine çözüm bulabilecek mi?

İnsanların geçmişten bugüne kadar hangi süreçlerden geçtiğini irdeledik. Çocukların insan gelişimi ve nüfus artışı ile ortaya çıkan küresel sorunları fark etmelerine destek olduk. Çocukların ortaya koyduğu küresel sorun başlıkları ile Birleşmiş Milletler’ in belirlediği çözüm geliştirilmesi gereken küresel hedeflerin birbiriyle kesiştiğini fark ettik. Bu durum bizi çok şaşırttı. Yetişkinlerin tespit etmek için yıllarını verdiği, uzun araştırmalardan sonra ortaya konulan sorunların, çocuklar tarafından çok daha kısa sürede sadece gözlem yoluyla dile getirmeleri gerçekten etkileyiciydi.

Çocukların belirlediği ve BM’nin küresel kalkınma hedefleri ile örtüşen sorunların çözümü için Borusan’ın gelecekte yapabileceği, çalışabileceği olası hedefleri belirledik. Belirlenen sorunların çözümü için çocuklar Borusan ve Boro’ya çok sayıda öneride bulundu. Her sorun için bir tane çözüm önerisi proje haline getirilmek üzere seçildi. Çocuklarla gruplar halinde bu projeleri hayata geçirmek için çalışmaya başladık. Böylece Boro’nun Hikayesi’ nin sonu çocuklar tarafından dört farklı şekilde yeniden yazıldı. Proje tasarımları çeşitli malzemeler kullanarak üç boyutlu olarak oluşturuldu. Projelerin sunum afişleri hazırlandı. Çocuklar 4 ana başlıkta çalıştıkları projeleri en son halleriyle ailelere ve Borusan yetkililerine önceden prova yapmaksızın sundular. Çocukların geliştirdiği projeler:

“Nitelikli Eğitim” kalkınma hedefi için seçilen çözüm önerisi Boro Çocuk Akademisi Projesi oldu. Boro Çocuk Akademisi, okulu sevmeyen ve derslerden sıkılan çocukların eğitimini eğlenceli hale getirmeyi, farklı alanlarda oyun oynayarak ve tasarım yaparak üretebilecekleri bir öğrenme ortamı sunmayı amaçlıyor.

“Suda Yaşam” kalkınma hedefi için seçilen çözüm önerisi Borusan Deniz Çöpçüleri Projesi oldu. Bu ekip, deniz kirliliği ile mücadele etmek ve denizdeki yaşama katkı sunmak amaçlı farklı modellerde üç deniz aracı tasarladı.

“Erişilebilir ve Temiz Enerji” kalkınma hedefi için seçilen çözüm önerisi Borusan Güneş Enerjisinden Elektrik Üreten ve Dağıtan Sürücüsüz Otomobil Projesi oldu. Bu ekip, enerji ihtiyacı duyan, yoksul ve altyapısı yetersiz sokaklara elektrik sağlamak amacıyla akıllı bir otomobil tasarımı yaptı.

“Sürdürülebilir Şehirler ve Yaşam Alanları” kalkınma hedefi için seçilen çözüm önerisi Borusan Doğal Afetlere Dayanıklı ve Ekolojik Yapılar Projesi oldu. Bu ekip , doğal malzemeler kullanarak ekolojiye katkı sunulabilecek, çelik çubuklar sayesinde de doğal afetlerde ayakta kalabilecek binalar tasarladı.

Emre: Kamp senin için nasıl geçti Burcu? Ne hissediyorsun?

Burcu: Harika geçti Emre. Bütün kampı gülümseyerek geçirmiş olabilirim. Çocuklar gibi bir güç oldukça hayalleri görünür kılmak hiç de zor değil. Ben Borusan’ın çocukların gelecek öngörülerinden ve sorunlara ürettiğini çözüm önerilerinden oldukça etkilendiğini hissettim. Dört gün boyunca yetişkin dünyasında çocukların yeteneklerini, hayal güçlerini ve fikirlerini görmezden geldiğimizi gezegenimize ait sorunları onlarla birlikte çözebileceğimizi, belki de çocukların yetişkinlere rehberlik etmesi gerektiğini fark ettim.